CBD (kanabinoidy) sa v materskom mlieku vyskytujú prirodzene
Autor: Ondřej Šťovíček
Najnovšie štúdie potvrdili, že ľudské materské mlieko obsahuje kanabinoidy. V ľudskom tele sa nachádzajú kanabinoidné receptory, ktoré prirodzene slúžia na spracovávanie kanabinoidov ako je napríklad CBD, CBG a ďalšie.
Niekoľkých rozsiahlych vedeckých štúdií poukázalo na výsledky o obsahu rovnakých kanabinoidov v ľudskom materskom mlieku, ktoré sú tiež prítomné v rastline konope, a ktoré sú nevyhnutné pre správny telesný vývoj. Bunkové membrány v tele sú prirodzene vybavené týmito kanabinoidnými receptormi, ktoré keď kanabinoidy a rôzne ďalšie výživné látky aktivujú, bunky sú chránené pred vírusmi, škodlivými batériami, rakovinou, a ďalšími poškodeniami.
Materské mlieko je bohatým zdrojom endokanabinoidov, špecifického typu neuromodulátorového lipidu, ktorý zjednodušene povedané učí narodené dieťa ako sa kŕmiť tým, že stimuluje proces sania.
Dr. Melanie Dreherová študovala ženy, ktoré užívali konope počas celého svojho tehotenstva a potom porovnala deti rok po ich narodení. Zistila, že deti žien, ktoré počas tehotenstva denne konope prijímali cez cigaretu, sa socializovali rýchlejšie, rýchlejšie vyhľadávali očný kontakt a ľahšie sa zapájali do činnosti.
Pokiaľ by nebolo týchto kanabinolov v materskom mlieku, novonarodené deti by nevedeli, ako sa kŕmiť, ani by nutne nemuseli mať potrebu sa kŕmiť, čo by malo za následok závažnú podvýživu alebo dokonca aj smrť. Novorodené deti, ktoré sú dojčené, prirodzene dostávajú dávky kanabinolov, ktoré spúšťajú hlad a podporujú rast a vývoj. Pozorovanie, ako sa deti po kŕmení správajú, ukazujú príznaky užívania kanabinolov. Rovnako ako základné funkcie stimulácie apetítu novorodencov, im kanabinoidy pomáhajú upokojiť a uvoľniť sa.
Žiaľ, v umelej výžive kanabinoidy prítomné nie sú, a práve z toho dôvodu je oveľa menej prospešná, než materské mlieko.
Štúdia systému endokanabinoidných receptorov, ktorá bola publikovaná v časopise European Journal of Pharmacology zistila, že „Zdravotné implikácie tohto nového vývoja sú ďalekosiahle a ponúkajú sľubnú budúcnosť kanabinoidov v pediatrickej medicíne, najmä pri liečbe stavov, zahŕňajúcich „neorganické zlyhanie v dobrom prospievaní“ a cystickú fibrózu.“ V ľudskom tele existujú dva typy kanabinoidných receptorov; typ CB1, ktorý sa nachádza predovšetkým v mozgu, a typ CB2, ktorý sa vyskytuje v imunitnom systéme a vo zvyšku tela. Každý z týchto receptorov reaguje na kanabinoidy, či už pochádzajú z materského mlieka v prípade detí, alebo z konope v prípade dospelých.
Ľudské telo kanabinoidy, ktoré vytvára potrebuje, pretože tieto výživné látky majú kľúčovú funkciu pri ochrane buniek pred chorobami, podporujú funkciu imunitného systému, chránia mozog a nervovú sústavu, a uľavujú od bolesti či zápalu, ktorý je príčinou mnohých chorôb.
V inej štúdii endokanabinoidov, publikovanej v roku 2006 v odbornom časopise Pharmacological Reviews, odhalili vedci z Laboratória Physiologicky Studies v National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism (Laboratórium fyziologických štúdií Národného ústavu pre zneužívanie alkoholu a alkoholizmu - pozn. prekl.) mnoho ďalších účinkov kanabinoidov. Jedná sa napríklad o schopnosť podporovať správny energetický metabolizmus a chuť do jedla, schopnosť liečiť metabolické poruchy, roztrúsenú sklerózu, predchádzať neurogeneratívnym chorobám a mnohým iným zdravotným problémom. Kanabinoidy, či už prirodzene vytvárané v ľudskom tele, alebo dodané z konope, hrajú kľúčovú úlohu v posilňovaní imunitného systému a boji proti mnohým druhom chorôb.