Čo je endokanabinoidný systém? Ľudský kanabinoidný systém
Autor: Lucie Garabášová
Zaujíma vás, čo je to endokanabinoidný systém? Ako presne v tele funguje, ako vzájomne pôsobí s kanabinoidmi a čo všetko ovplyvňuje sa dozviete v dnešnom článku.
Čo je endokanabinoidný systém?
Endokanabinoidný systém je sieť zložiek vo vnútri ľudského tela, ktoré majú v našom vnútornom biologickom systéme dôležitú úlohu. Endokanabinoidný systém zodpovedá za reguláciu odpovedí ľudského tela na určité spúšťače a rovnováhu (homeostázu).Vplýva napríklad na chuť do jedla, metabolizmus, imunitu, komunikáciu medzi bunkami ľudského tela a mnohé iné.
Najdôležitejšie však je, že endokanabinoidný systém zohráva veľkú úlohu pri fyzickom a psychologickom účinku konope na ľudské telo.
Práve tento systém umožňuje aktívnym zložkám konope, kanabinoidom, pôsobiť na biologický systém tela, a tieto receptory navodzujú priaznivé účinky konope.
Názov vznikol podľa názvu aktívnych zložiek. Endo (= vo vnútri tela) a kanabinoid (= aktívna zložka konope, s ktorou receptory reagujú).
Endokanabinoidný systém má obrovský potenciál upraviť spôsob, akým ľudské telo funguje a zdravý endokanabinoidný systém je zásadný pre rovnováhu všetkých pochodov v našom tele.
Tento systém je hlavným predmetom záujmu lekárskych výskumov, predovšetkým vďaka svojmu širokému terapeutickému potenciálu. Hoci lekári a vedci zistili základy fungovania tohto skvelého systému, no stále toho o ňom veľa nevieme, a veľa jeho vlastností ešte musíme objaviť.
Funkcia endokanabinoidného systému
Endokanabinoidný systém je dôležitý pre mnoho základných funkcií ľudského tela – chuť do jedla, imunitné funkcie, metabolizmus, bolesť, spánok, pamäť, nálada, trávenie, odpoveď na zápal a mnohé ďalšie.
Okrem regulácie týchto základných telesných funkcií tiež vplýva na fyziologickú odpoveď na chorobu.
Existujú tiež prípady, kedy bola vyššia hladina endokanabinoidov preukázaná u ľudí trpiacich napríklad na artritídu, Parkinsonovú chorobu, úzkosť alebo chronickú bolesť.
Homeostaza
Funkcia endokanabinoidného systému sa vyskytuje v homeostáze – teda regulácii systému tela a uchovávaniu rovnováhy vnútorného prostredia za každých okolností.
Choré telo a jeho stav je z veľkej časti dôsledok neschopnosti tela dosiahnuť homeostázu. Preto je úloha endokanabinoidného systému a jeho udržiavanie telesnej rovnováhy pre medicínu kľúčová.
Endokanabinoidný systém je skutočným pokladom pre vedcov a zdravotníkov. Hoci ide o zložitý systém, zohráva dôležitú úlohu v mnohých telesných pochodoch a zdá sa, že má sľubný potenciál pri cielenej liečbe mnohých ochorení.
CBD (kanabidiol)
Kanabidiol je primárnou aktívnou zložkou v konope, ktorá ponúka väčšinu liečebných prínosov a nie je psychoaktívny. Táto zlúčenina priamo nestimuluje endokanabinoidné receptory. Namiesto toho podporuje funkciu našich prirodzene sa vyskytujúcich endokanabinoidov.
THC (tetrahydrokanabinol)
THC je kanabinoid v konope, ktorý spôsobuje psychoaktívne účinky. Charakteristické zmeny vo vnímaní a emóciách vyplývajú z pôsobenia tejto zložky s endokanabinoidným systémom. Delta 9 THC stimuluje endokanabinoidné receptory CB1 aj CB2.
CBG (kanabigerol)
Kanabigerol je prekurzorom CBD, THC a CBC v závislosti od toho, ktoré enzýmy sú v rastline prítomné. Tento kanabinoid pôsobí s receptormi CB1 a CB2 podobným spôsobom ako CBD, ale s menším dopadom.
Zložky endokanabinoidného systému
Endokanabinoidný systém tvoria rôzne zložky, ktoré spolupracujú a tvoria ucelený a plne funkčný systém, ktorý pomáha regulovať a ovládať odpovede tela, súvisiace s účinkami kanabinoidov.
Tieto zložky zahŕňajú:
Kanabinoidné receptory na povrchu bunkovej steny,
Endokanabinoidy,
Enzýmy.
Čo sú kanabinoidné receptory?
Kanabinoidné receptory sa nachádzajú na povrchu buniek. Predstavte si tieto receptory ako kľúčovú dierku, ktorá bude fungovať iba vtedy, keď do nej zasuniete správny kľúč.
Existuje mnoho druhov kanabinoidných receptorov, ale iba dva z nich boli dôkladne preštudované a preskúmané. Sú to receptory CB1 a CB2.
Rozšírenie receptorov v ľudskom tele vysvetľuje, prečo na nás majú kanabinoidy také výrazné účinky.
CB1 receptory sú v hojnej miere prítomné v mozgu a tiež mieche. Vo vysokej koncentrácii sa nachádzajú v častiach mozgu, ktoré sú spojené s ovplyvňovaním správania.
Čo je najdôležitejšie, nachádzajú sa aj v hypotalame a v amygdale. Tie zodpovedajú za reguláciu chuti do jedla, zvládanie stresu a úzkosti, obmedzenie nevoľnosti, rovnako ako spracovávanie spomienok a emocionálnych odpovedí.
CB1 receptory sú tiež prítomné v nervových zakončeniach, kde znižujú citlivosť voči bolesti (jeden z hlavných dôvodov, prečo je konope používané pri tíšení bolesti.)
CB2 receptory sa zvyčajne nachádzajú v bunkách imunitného systému periférnej nervovej sústavy. Pri ich aktivácii spúšťajú imunitnú odpoveď na zápal – čo je dôležitá úloha pri liečbe mnohých chronických ochorení.
Čo sú endogénne kanabinoidy?
Endokanabinoidy sú kanabinoidy, ktoré prirodzene tvoria ľudské telo. Sú to „neuroprenášače“, vytvárané na základe požiadavky endokanabinoidného systému, keď pošle telo signál, že ich potrebuje.
Fungujú rovnako ako kanabinoidy, ktoré sa nachádzajú v rastlinách konope, a ktoré sú obvykle známe pod názvami THC, CBD, CBG, CBN. Existujú dva hlavné typy, vedecky pomenované Anandamid a 2-AG (2-arachidonoyl glycerol).
Ďalšie endokanabinoidy, ktoré sa dnes intenzívne skúmajú, sú virodhamín, noladín a N-arachidonyl dopamín (NADA), ale ich účinky zatiaľ nie sú úplne známe.
Anandamid je prvý objav medzi endokanabinoidmi. Vo vysokej koncentrácii sa objavujú predovšetkým v nervovej sústave.
Majú iba čiastočnú schopnosť viazať sa na receptory CB1 a CB2. To znamená, že aj keď sa do kľúčovej dierky (receptora) nadviaže, nesedí tam dokonale ako by mal. Dokáže teda spustiť iba menej účinnú fyziologickú odpoveď.
Na rozdiel od 2-AG, ktorý sa nachádza v mozgu vo vyšších koncentráciách a dokáže sa plne nadviazať na oba endokanabinoidné receptory a tým spustiť silnú fyziologickú odpoveď.
Hneď ako telo účinok kanabinolov nepotrebuje, rozložia sa s pomocou tretej zložky endokanabinoidného systému. Tým sa dostávame k enzýmom a ich účinkom na biologický systém tela.
Čo sú enzýmy?
Enzýmy hrajú v endokanabinoidnom systéme veľmi dôležitú úlohu. Zodpovedajú za rozklad zvyšku endokanabinoidu po tom, čo jeho fyziologická úloha skončila.
Existujú dva typy enzýmov: amid mastnej kyseliny hydroláza (FAAH) a monoacylglycerol lipázu (MAGL). FAAH má na starosti rozbíjanie prebytočného anandamidu, zatiaľ čo MAGL pracuje s 2-AG.
Oba enzýmy zaisťujú, že endokanabinoid bude využitý vo chvíli, keď je potrebný, ale ďalej nebude zbytočne zostávať v obehu.
Endokanabinoidni system v lekarstvi
Endokanabinoidný systém v lekárstve
Vďaka svojim výrazným účinkom na ľudské telo sa predpokladá, že endokanabinoidný systém má preukázateľný účinok v liečbe a náprave mnohých rôznych zdravotných postihnutí a chorôb.
Oblasti medicíny dnes viac využíva dva spôsoby využitia endokanabinoidného systému a jeho účinkov. Prvými sú syntetické kanabinoidy a kanabinoidy, ktoré pochádzajú z konope.
Zatiaľ úplne najznámejšia je zdravotná marihuana, ktorá je zároveň najbežnejší spôsob, ako sa endokanabinoidný systém využíva pri liečbe rôznych chorôb.
Je preukázané, že aktívne látky v konope majú liečebné účinky na endokanabinoidný systém, s ktorým reagujú. Môžu sa využívať pri liečení chorôb ako je chronická bolesť, epileptické záchvaty, nevoľnosť, skleróza, a nachádza využitie aj v paliatívnej starostlivosti. A ešte viac...
Napriek zdravotným prínosom lekárskej marihuany pociťujú niektorí pacienti výrazné vedľajšie účinky, ako je napríklad pocit opojenia, paranoja, alebo úzkosť spôsobená THC. Z tohto dôvodu dávajú niektorí pacienti prednosť iným spôsobom liečby, ako je lekárska marihuana.
Syntetické kanabinoidy sú navrhnuté tak, aby napodobňovali aktivitu existujúcich kanabinolov, a dokázali zacieliť na endokanabinoidný systém.
Avšak tieto syntetické kanabinoidy by sme mali považovať skôr za núdzové riešenie, pretože nemôžu nahradiť kanabinoidy prírodné. Obzvlášť preto, že kanabinoidy vyskytujúce sa v rastline konope, nemožno synteticky vyrobiť a nahradiť.
Je to najskôr hlavne o udržaní kontroly a zárobkov farmaceutických spoločností a adaptácii povedomia všeobecnej verejnosti o pozitívnych zdravotných účinkoch kanabinoidov.
Príklady zahŕňajú Marinol, syntetický kanabinol, ktorý sa používal pri boji so stratou chuti do jedla a nevoľnosť u pacientov, trpiacich rakovinou alebo AIDS. Rovnako sa používa na znižovanie chronickej bolesti u závažných prípadov.
Prečo účinkujú kanabinoidy na ľudské telo?
Hlavným dôvodom, prečo kanabinoidy účinkujú na ľudské telo je ten, že v systéme nášho tela sú miesta, s ktorými dokážu reagovať.
Zistilo sa, že THC má schopnosť viazať sa na dva receptory v tele a aktivovať ich rovnako, ako to robia prirodzené endokanabinoidy, ktoré si telo samo vytvára.
Lepšie ako väzba priamo na ne, fungujú na princípe rušenia efektu enzýmu FAAH, ktorý zodpovedá za rozkladanie anandamidu.
Keď je účinok FAAH potlačený, proces rozkladu anandamidu je narušený a to vedie k hromadeniu FAAH v mozgu – účinok potom trvá dlhšie ako obvykle, čo spôsobuje pocit intoxikácie a psychoaktívny stav, ktorý používateľ/-ka pociťuje.
Pôsobenie proti enzýmu FAAH sa ukázalo byť účinným prostriedkom pri boji s inými duševnými ochoreniami. Niektoré vlastnosti CBD, ktoré potláčajú prejavy úzkosti môžu byť spojené práve s inhibičným účinkom na enzým FAAH, a preto dochádza k zvýšenej prítomnosti endokanabinoidov v telesnom systéme.
Čo by ste mali o endokanabinoidnom systéme ešte vedieť?
- Endokanabinoidný systém podporuje vývoj embrya
Už od najskorších fáz života sa EKS podieľa na mnohých kľúčových životných funkciách. Dokonca aj úspešné uhniezdenie embrya v maternici vyžaduje aktivitu endokanabinoidu. Je zaujímavé, že ide o CB1 receptor, ktorý je zodpovedný za psychoaktívny účinok konope, podporuje rozvoj mozgu reguláciou diferenciácie buniek neurálneho progenitoru (kmeňových buniek) a vedením synaptogenézy. Po narodení má aktivácia CB1 receptora vplyv na sací reflex. Pozoruhodné zapojenie EKS vo vývoji je dôkazom, že je pre ľudský život skutočne veľmi dôležitý. Viete napríklad, že kanabinoidy sa nachádzajú aj v materskom mlieku?
- Endokanabinoidný systém sa začal vyvíjať pred viac ako pol miliardy rokov
Doba, kedy sa endokanabinoidný systém objavil v evolúcii ukazuje, aký dôležitý je celý systém nielen pre ľudské zdravie, ale aj pre vyššie organizmy všeobecne. Vďaka prítomnosti proteínov, podobných kanabinoidnému receptoru v hlístovcoch a pláštencoch sa zdá pravdepodobné, že EKS sa začal vyvíjať pred 600 miliónmi rokov. Pretože je EKS prepojenýs ďalšími telesnými systémami, je to logické, že jeho najskoršie verzie sa v evolúcii objavili tak skoro.
- Endokanabinoidy dokážu plávať proti prúdu
Neuróny obvykle komunikujú len jednosmerne. Presynaptické neuróny uvoľňujú neuroprenášače, ktoré sa pripájajú k receptorom na postsynaptických neurónoch. Endokanabinoidy sa správajú opačne, cestujú z postsynaptického neurónu k presynaptickému. Tento proces je známy pod názvom retrográdna spätná väzba a umožňuje kontrolu nervového prenosu. Ak neurón pošle správu príliš rýchlo, príjemca môže vyslať endokanabinoid, ktorý vysielaciemu neurónu dá pokyn na spomalenie.
- Endokanabinoidný systém bol objavený až v deväťdesiatych rokoch
Mnoho ľudí, ktorí čítajú tento článok, sa narodilo pred objavením EKS. Napriek dôležitej úlohe, ktorú v ľudskej fyziológii zaujíma, boli výsledky prieskumov, naznačujúcich existenciu EKS, publikované prvýkrát až v roku 1992. V tom čase bol tiež objavený anandamid, prvý endogénny kanabinoid, ktorý si telo samo vyrába a nasledoval objav niekoľko ďalších endokanabinoidov.
EKS je novinka, a preto o tom na lekárskych fakultách príliš nevyučuje, ak vôbec. Je to časť dôvodu, prečo nie sú liečebné účinky konope akceptované širšou verejnosťou a mainstreamovými médiami. Našťastie vďaka rapídne rastúcemu množstvu vedeckých dôkazov je len otázkou času, kým sa konope stane bežne dostupným, štandardným liečivom.
Endokanabinoidný systém je očividne veľmi dôležitou súčasťou ľudskej fyziológie. Prirodzenou technikou výživy podporuje funkciu systémov v tele a dokáže zlepšiť vaše zdravie, rovnako ako podporiť účinnosť konope.