Huba reishi a jej účinky
Autor: Lucie Garabášová
Ak sa zaujímate o liečbu prírodnou alternatívou, o účinky tradičnej čínskej medicíny, či mediciálne huby, zoznámte sa s najznámejšou hubou z tradičnej čínskej medicíny - reishi. Naledujúce riadky vám priblížia všetko o tom, aké účinky reishi ponúka, či aké sú jej nežiaduce účinky.
V tomto článku sa dozviete:
- Čo je Reishi?
- Aké účinky reishi má?
- Za aký čas je vidieť účinky reishi?
- Štúdia o účinkoch reishi
- Ako sa reishi užíva?
- Dávkovanie reishi
- Vedľajšie účinky reishi
- Kedy reishi neužívať?
- Kombinácia reishi s liekmi
- Kombinácia reishi a CBD
- Reishi a vitamín C
- Ako pestovať reishi doma?
Čo je Reishi?
Reishi, známa tiež ako Ganoderma lucidum, je druh huby používanej v čínskej medicíne a ďalších ázijských kultúrach, a to vďaka svojim terapeutickým prínosom. Bola objavená vďaka svojim účinkom už v Starej Číne pred tisíckami rokov a získala názov "huba nesmrteľnosti."
Reishi je považované za klenot tradičnej činskej medicíny, pretože je súčasťou mnohých terapií.
Jedná sa o drevokaznú hubu s charakteristickým vzhľadom, je možné ju nájsť na stromoch, najmä na dreve z čeľade Fagaceae (dub alebo gaštan). Reishi je zvyčajne v tvare hladkého, lesklého klobúka s oranžovými až tmavo hnedými odtieňmi.
U reishi sú známe jej potenciálne terapeutické prínosy, preto je považovaná za adaptogén, a teda pomáha organizmu pri strese, posilňuje jeho schopnosť vyrovnávať sa s rôznymi vplyvmi. Výborne posilňuje imunitu, obsahuje mnoho bioaktívnych látok, vrátane polysacharidov, triterpenoidov, peptidov a polyfenolov, ktoré prispievajú k terapeutickým vlastnostiam.
Aké má reishi účinky?
- Posilňuje imunitný systém: Reishi obsahuje bioaktívne látky, ako sú polysacharidy, ktoré pôsobia na imunitný systém a zvyšujú tak obranyschopnosť organizmu proti infekciám a chorobám.
- Adaptogénne účinky: Reishi je považovaná za adaptogén, a teda pomáha telu so zvládaním stresových situácii. Môže dopomôcť ku fyzickej a duševnej odolnosti voči rôznym stresorom.
- Antioxidačné vlastnosti: Reishi obsahuje polyfenoly a ďalšie látky s antioxidačnými vlastnosťami, ktoré sú nápomocné pri neutralizovaní voľných radikálov a chránia bunky pred poškodením. Antioxidačné účinky napomáhajú k zníženiu zápalu a ochrane pred oxidatívnym stresom.
- Protizápalové účinky: Niektoré zložky reishi majú protizápalové vlastnosti a pomáhajú so znižovaním zápalu v tele. Pri podpornej liečbe rôznych zápalových stavov to môže byť užitočné.
- Podpora vitality a energie: Reishi je považované za tonikum, ktoré pomáha so zvýšením energie, vitality a odolnosti. Mnohým ľuďom pri pravidelnom užívaní pomohla na celkové zlepšenie pohody a vitality.
- Podpora zdravého spánku: Reishi je možné použiť na zlepšenie kvality spánku. S upokojujúcimi účinkami dokáže pomôcť pri uvoľení stresu a napätia, čo prispieva k lepšiemu spánku
Za ako dlho sú reishi účinky vidieť?
Je potrebné mať na zreteli jedinečnosť každého človeka a jeho organizmu, preto je reakcia individuálna.
Účinky sa dostavia v rozdielnych intervaloch. U niekoho je to pár dní, u niekoho niekoľko týždňov (lepší spánok, energia, vitalita), u ďalších sú prejavy za niekoľko mesiacov (posilnenie imunitného systému, zníženie zápalu).
Štúdia o účinkoch reishi
Nie je možné uviesť verejne všetky účinky huby reishi. Je za to zodpovedný tzv. ON HOLD zoznam, ktorý bol schválený v EÚ (jedná sa o zoznam povolených tvrdení) - len tieto schválené tvrdenia môžu byť oficiálne u produktov uvedené.
Je fajn občas pátrať aj v zahraničných štúdiách, ktoré účinky reishi skúmajú.
Tu je prehľad niektorých z nich:
- "Ganoderma lucidum (Lingzhi alebo Reishi): A Medicinal Mushroom”: Táto prehľadová štúdia zahŕňa rozsiahle informácie o bioaktívnych zlúčeninách obsiahnutých v reishi a ich farmakologických účinkoch, vrátane imunomodulačných, protinádorových a protizápalových vlastností.
- "Ganoderma lucidum (Reishi) in Cancer Treatment: A Systematic Review and Meta-Analysis”: Táto metaanalýza hodnotí účinnosť reishi pri liečbe rakoviny. Štúdia sumarizuje výsledky rôznych klinických štúdií a naznačuje potenciál reishi pri podpore konvenčnej onkologickej liečby a znižovaní vedľajších účinkov.
- "Ganoderma lucidum (Reishi Mushroom) for Cancer Treatment”: Štúdia analyzuje výsledky klinických štúdií týkajúcich sa použitia reishi v onkologickej liečbe. Zhŕňa rôzne spôsoby, ako môže reishi podporovať zdravie a znižovať negatívne účinky rakovinovej terapie.
- "Ganoderma lucidum (Lingzhi) and cancer immunotherapy: an overview”: Štúdia sa zameriava na imunomodulačné vlastnosti reishi a jej potenciálu v imunoterapii. Zahŕňa prehľad štúdií zaoberajúcich sa vzťahom medzi reishi a imunitným systémom.
- "Ganoderma lucidum (Lingzhi): Comprehensive Review on its Biomedical Potential”: Táto prehľadová štúdia sa zaoberá rôznymi aspektmi zdravotných prínosov reishi, vrátane imunitného systému, kardiovaskulárneho zdravia, pečene, neuroprotektívnych vlastností a ďalších.
Ako sa reishi užíva?
Medzi najbežnejšie formy užívania reishi patria:
- Reishi čaj - je tradičný spôsob užívania reishi (podobne ako pri konope, je časté práve popíjania konopného čaju). K reishi čaju sa často používa sušený reishi, napríklad narezaný na tenké plátky či prášok. Plátky alebo prášok sa zalejú horúcou vodou a nechajú sa lúhovať niekoľko minút. Následne sa čaj precedí a je pripravený k pitiu. Zvyčajne je doporučená dávka 1-2 šálky čaju denne.
- Reishi extrakt: Reishi vo forme extraktu je koncentrovaný produkt, ktorý obsahuje bioaktívne látky z huby. Extrakt sa obvykle vyrába z huby sušením a následným extrahovaním látok pomocou rozpúšťadla. Extrakt z reishi je k dispozícii ako kvapky, kapsule (Reishi kapsule od Zelenej Zeme) či prášok, ktorý je možné zmiešať s tekutinou prípadne s jedlom.
- Reishi kapsule alebo tablety: Táto možnosť užívania vo forme kapsúl alebo tabliet, je veľmi pohodlná. Kapsule obsahujú sušený reishi prášok alebo extrakt. Výhodou kapsúl je ich pohodlné a jednoduché používanie.
- Reishi prášok: Ďalšou možnosťou je užívať reishi vo forme prášku. Prášok z reishi sa môže pridávať do nápojov, smoothies, jedla alebo sa môže miešať s medom alebo jogurtom (rovnakým spôsobom sa používa aj konopný proteín).
Aké je správne dávkovanie huby reishi?
Nakoľko sa jedná o prírodný produkt, dávkovanie je často individuálne. Rovnako ako pri dávkovaní CBD sa odporúča začať s menšou dávkou, ktorá sa postupne navyšuje.
V tomto prípade, pri užívaní huby reishi, je odporúčané užívanie s prestávkou, a teda 5 dní v týždni užívať, 2 dni mať pauzu.
Nemenej dôležité, čo dávkovanie ovplyvňuje, je vek, váha a v neposlednom rade aj spôsob, ktorým reishi konzumujete.
Odporúčaná denná dávka je:
- Pri čaji asi 1 - 2 šálky denne,
- pri reishi kapsulách to sú 1 - 3 kapsuly denne,
- pri prášku to je asi 1 - 3 gramy denne.
Prečo kapsuly reishi užívať 5 dní, následne 2 dni vynechať?
Niektoré huby, pri tradičnej čínskej medicíne, je odporúčané užívať s prestávkou, a teda 5 dní v týždni užívať, 2 dni mať pauzu.
Z praktických dôvodov sa tak pomáha udržať účinnosť reishi, nevznikne tolerancia na produkt. Tiež sa predíde nežiadaným vedľajším účinkom.
Ako dlho je možné reishi užívať?
Dĺžka kontinuálneho užívania reishi závisí od individuálnych potrieb, zdravotného stavu a konkrétnych odporúčaní. Nie je známe žiadne presné stanovenie doby, ako dlho reishi užívať, z dôvodu vplyvu rôznych faktorov.
Sú prípady, kedy sa odporúča užívať reishi pravidelne po dlhšiu dobu (niekoľko týžňov, či mesiacov), práve vďaka jej účinkom. Práve táto dlhšia doba umožňuje telu dostatočný čas na absorpciu a prejav účinkov reishi.
Ak sa bude dodržiavať odporúčané dávkovanie - 5 dní v týždni užívať, 2 dni vynechať, reishi je možné užívať dlhodobo, bez toho, aby vznikla tolerancia či vedľajšie účinky.
Aké má reishi nežiaduce účinky?
Reishi v zásade nemá vedľajšie účinky, resp. sú veľmi mierne. Jedná sa o:
- Zažívacie problémy: U niektorých ľudí je možné zaznamenať zažívacie ťažkosti, ako je zvýšená plynatosť, nadúvanie či hnačka. Väčšinou je to mierna a dočasná reakcia. Organizmu pomôže prispôsobiť sa práve zníženie dávky alebo prestávka v užívaní môže pomôcť prispôsobiť sa telu.
- Alergické reakcie: Je možné, že niektorí jedinci zareagujú alergickou reakciou na reishi. V prípade alergie na huby, resp. citlivosť na ďalšie prírodné produkty, môže spustiť alergickú reakciu na reishi. Ak sa vyskytnú príznaky alergie, ako sú vyrážky, svrbenie, opuch tváre alebo ťažké dýchanie, je dôležité prestať užívať reishi a vyhľadať lekársku pomoc.
- Interakcie s liekmi: Reishi môže interagovať s určitými liekmi. Napríklad môže mať mierny antikoagulačný efekt, takže ľudia užívajúci lieky na riedenie krvi by mali byť opatrní pri užívaní reishi. Tiež by mali byť opatrní ľudia s nízkym krvným tlakom, pretože reishi môže mierne znižovať krvný tlak. Opatrnosť je na mieste, vždy je potrebné sa poradiť so svojím lekárom, ak sú užívané akékoľvek ďalšie lieky, hlavne pre uistenie, že neexistujú žiadne známe interakcie s reishi.
Kedy reishi neužívať?
Reishi neužívajte ak:
- Alergia na huby - reishi je huba, v prípade alergie na huby je možný výskyt alergie aj na reishi. V takom prípade môže užívanie spôsobiť alergické reakcie.
- Chirurgický zákrok - reishi môže mať mierny antikoagulačný efekt, čo znamená, že môže mierne riediť krv a ovplyvňovať zrážanlivosť krvi.
- Nízky krvný tlak - reishi môže mierne znižovať krvný tlak, preto sa neodporúča osobám s nízkym krvným tlakom.
- Tehotenstvo či dojčenie - pretože existuje iba obmedzený výskum, neodporúča sa užívanie počas tehotenstva či dojčenia.
- Deti - bezpečnosť užívania reishi u detí nie je celkom známa, preto sa neodporúča používanie húb u detí.
Môžem reishi kombinovať s liekmi?
V prípade pravidelného užívania liekov, je potrebné konzultovať užívanie huby reishi so svojím ošetrujúcim lekárom. Pri užívaní je vhodný minimálne hodinový rozostup medzi liekmi a reishi.
Reishi sa neodporúča kombinovať s liekmi na: nízky alebo vysoký krvný tlak, na spomalenie zrážania krvi, cukrovku alebo poruchu imunitného systému. Vždy je potrebné poradiť sa s lekárom.
Môže sa reishi kombinovať s CBD?
Áno, reishi je možné kombinovať s užívaním CBD, dokonca sa to v niektorých prípadoch odporúča, nakoľko na seba navzájom synergicky pôsobia, čím sa zvyšuje účinok.
Kombinácia CBD a reishi zlepšuje vnímavosť tela k endorfínom a serotonínom, veľmi vhodná je kombinácia pri zvládaní stresu, zlepšení nálady, či proti úzkosti.
Kombinácia reishi a vitamínu C
V prípade potreby užívania huby reishi, sa odporúča tiež kombinácia s užívaním vitamínu C – ideálne lipozomálneho vitamínu C, ktorý má vyššiu vstrebateľnosť.
Kombinácia reishi a vitamínu C privádza:
- Synergia antioxidantov - spoločne zvyšujú antioxidačnú kapacitu tela a chránia pred oxidatívnym stresom a voľnými radikálmi.
- Synergia imunitnej podpory - obaja majú imunomudolačné účinky. Kombináciou poskytujú synergické účinky na podporu imunity.
- Synergia vstrebávania - vitamín C zlepšuje vstrebávanie a využitie niektorých látok v tele. Pridaním vitamínu C k hube reishi sa prispieva k lepšiemu vstrebávaniu a využitiu bioaktívnych látok z reishi v organizme.
Skúsenosť s užívaním reishi huby
Prebehlo testovanie v rámci tímu Zelenej Zeme a spätná väzba bola: lepšia nálada, vitalita, posilnená imunita a zlepšenie kvality spánku.
Ďalšie referencie od užívateľov sa pripravujú.
Ďalšie referencie ohľadom užívania reishi, je možné čítať tu, v nezávislých médiách:
- https://www.emimino.cz/diskusia/skusenosti-s-reishi-257703
- https://www.nejlevnejsiprotein.cz/skúsenosti-s-reishi
Ako je možné reishi vypestovať doma?
Reishi je možné vypestovať doma. Nejedná sa o jednoduchú úlohu, no začať s tým je možné kedykoľvek v roku.
Základom sú sterilizované piliny. To docielime tak, že bukové alebo topoľové piliny dáme do varných sáčkov (objem sáčkov 1,5 - 2 kg) a varíme ich zhruba jednu až dve hodiny. Po vychladnutí pilín v sáčku vytvoríme otvor, do ktorého sadivo vložíme. Potom vrecko zaviažeme a urobíme niekoľko otvorov, následne to umiestnime do priestoru s teplotou zhruba 20°C. Huby môžu začať rásť. Na zber sú pripravené, keď je klobúčik zafarbený červenohnedo. To trvá asi 2-3 mesiace.
Pretože sa Reishi nekonzumuje čerstvá, plodnicu je potrebné usušiť, následne pomlieť na prášok, ktorý je možné napríklad pridať do jedla.
Recept na domáce pestovanie je tu na stránkach reishi.