+420 212 812 670 | info@zelenazeme.sk

Ako ľahko a rýchlo pripraviť konopné mlieko?

Autor: Lucie Garabášová

Konopné mlieko, výborná pochúťka aj pre vegánov, sa vyrába rozmixovaním konopných semienok, ktoré sa zmiešajú s vodou. Hotová krémová zmes s výbornou orieškovou chuťou, je lepšie stráviteľnou alternatívou, narozdiel od kravského mlieka. Akým spôsobom ju rýchlo a jednoducho pripraviť doma?

Konopné mlieko je najekologickejšie zo všetkých

Konopné mlieko má úžasné výživové vlastnosti, preto je určite dôležité minimálne ho vyskúšať. Okrem toho sa jedná o najekologickejšie mlieko zo všetkých mliek. A tak je zároveň mlieko zdravé pre organizmus, tiež prospešné pre celú planétu.

Nasleduje rozbor, ktorý ukazuje, ako je spomínaný variant v podobe konopného mlieka, zo všetkých mliek najekologickejší.

Jedna zo štúdií z roku 2018 odhaduje, že na výrobu mliečnych výrobkov pripadá zhruba trikrát viac emisií skleníkových plynov, ako na produkciu rastlinných mliek.

  • Oxid uhličitý

Kilogram oxidu uhličitého pripadajúceho na liter vyrobeného mlieka, sa pohybuje od 1,14 v Austrálii po 2,50 v Afrike. Omnoho viac, ako u mliek rastlinného pôvodu. Emisný príspevok pri mandľovom a kokosovom mlieku je priemerne 0,42, pri sójovom 0,75.

  • Náročnosť na pôdu

Výroba mlieka vo všeobecnosti vyžaduje deväťkrát viac pôdy, ako produkcia ktorejkoľvek z rastlinných alternatív. Na výrobu litra kravského mlieka je každoročne potrebná plocha 8,9 metra štvorcového v porovnaní s 0,8 u ovsa, 0,7 u sóje, 0,5 u mandlí a 0,3 u ryžového mlieka.

  • Spotreba vody

Pri kravskom mlieku je spotreba 628 litrov na každý liter mlieka, naproti tomu 371 litrov pri mandľovom, 270 litrov pri ryžovom, 48 litrov pri ovsenom a 28 litrov pri sójovom mlieku.

.
.
.

Konopnú rastlinu môžete využiť prakticky akokoľvek:

Konopné semienka je možné spracovať na konopný olej či mlieko, tiež sa dajú samostatne konzumovať ako výborná maškrta. Rastlina má veľmi univerzálne využitie, jej časti je možné využiť aj ako stavebný materiál, textilné vlákno, papier alebo konopné plasty. Korene rastliny rastú hlboko do zeme, čo má za následok zlepšenie pôdnej štruktúry a znižovanie prítomnosti plesní.

Konope má schopnosť vytvárať veľa tieňa, aj z toho dôvodu nerastie mnoho buriny, preto nie je potrebné používať toľko chemikálií na jej odstránenie. Pestovať konope vyžaduje viac vody ako napríklad sója, avšak menej ako mandle, či mliečne výrobky.

Ako ľahko pripraviť konopné mlieko?

Príprava konopného mlieka je jednoducho zvládneteľná aj doma, sú potrebné konopné semienka a voda.

Tu je jednoduchý videonávod:

Používáme ověření věku Adulto