+420 212 812 670 | info@zelenazeme.sk

Ako sa vyrába konopný olej a na čo sa používa?

Konopný olej je bohatý na esenciálne nenasýtené mastné kyseliny, aj preto sa považuje za najcennejší a najhodnotnejší rastlinný olej. Jedná sa o životne dôležité látky pre správnu funkciu nášho organizmu. Je nápomocný pri znižovaní cholesterolu a cukru v krvi a posilňuje kardiovaskulárny systém.

Ako sa konopný olej vyrába?

Výroba konopného oleja spočíva v lisovaní konopných semien za studena. Je známy svojou príjemnou orieškovou chuťou a sýto zelenou farbou, ktorá napovedá o vysokom obsahu chlorofylu a ten pôsobí v ľudskom tele ako antioxidant. Má protizápalové a antibakteriálne účinky a posilňuje imunitný systém.

Konopné semienko má výťažnosť cca 30% oleja, čo znamená, že zo 100 kg semienok sa vylisuje približne 30 litrov konopného oleja. Pri lisovaní vznikajú tzv. výlisky. Tie slúžia buď ako kvalitné krmivo pre hospodárske zvieratá (kone, ryby), resp. sa jemne melú na konopnú múku. Múka z konopných semien je bezlepková a teda vhodná pre organizmus citlivý na lepok (ľudia s celiakiou).

Lisovaný olej z konopných semien má prakticky nulový obsah psychotropných látok. Semená konope siateho neobsahujú THC vo viac ako stopovom množstve, takže nemôžu pôsobiť ako droga.

Obsiahnuté látky v konopnom oleji

Najhodnotnejšie látky sú esenciálne nenasýtené mastné kyseliny omega 3 (kyselina linolénová) a omega 6 (kyselina alfa-linolová). Preto esenciálne, pretože organizmus nie je schopný vyrobiť si ich a je potrebné prijímať ich z potravy. Konopný olej má ideálny pomer esenciálnych nenasýtených kyselín 1:3.

Esenciálne mastné kyseliny sú životne dôležité pre správnu funkciu ľudského organizmu. Slúžia ako základné stavebné kamene na tvorbu endokanabinoidov. Tieto látky fungujú v rámci endokanabinoidného systému, ktorý udržuje rovnováhu vo všetkých životne dôležitých systémoch v ľudskom organizme: príjem potravy, trávenie a vylučovanie, rozmnožovanie, regulácia a ochrana nervového systému, skeleto-muskulárne, endokrinné a kardiovaskulárne funkcie, spaľovanie tukov a cukrov, imunita.

Endokanabinoidný regulačný systém pomáha ľudskému organizmu vyrovnávať sa s fyziologickým, biochemickým i psychickým stresom, ktorému sa vystavuje interakciou s okolím.

Endokanabinoidy vplývajú pozitívne na schopnosť človeka učiť sa novým poznatkom, s ktorými sa musí aj vyrovnať. Z toho dôvodu je pre správny vývoj mladého organizmu dôležité zabezpečiť dostatočný prísun esenciálnych mastných kyselín.

Konopný olej má pozitívnu funkciu pri znižovaní vysokej hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Stačí už jedna polievková lyžica denne a môže sa tak predísť rakovine hrubého čreva či kardiovaskulárnym problémom.

Konopný olej - použitie

Odborníci na výživu odporúčajú pri každom zdravom dospelom organizme užívať priemerne 7 g kyseliny linolovej denne, pričom sa odporúča až 10 g na deň. To zodpovedá 50 až 60 g konopných semien, resp. 15 až 20 g konopného oleja na deň (1-2 polievkové lyžice).

Konopný olej sa používa najmä pre studenú kuchyňu, nakoľko sa jedná o panenský, za studena lisovaný olej. Použiť ho je možné napríklad v šalátoch, cestovinách, pri ochutení nátierok či omáčok. Olej je potrebné skladovať v chlade a tme približne 6 mesiacov pri užívaní v kuchyni (potravinárske účely), po tejto dobe sú ešte 3 mesiace vhodné pri vonkajšom použití.

Vonkajšia liečba konopným olejom je vhodná doplnková terapia pri ľuďoch trpiacich psoriázou, akné, resp. suchou až podráždenou pokožkou. Konopný olej kožu hydratuje a zvláčňuje, veľmi dobre hojí jazvy alebo popáleniny. Masti z konopného oleja tiež zmierňujú bolesti chrbta, svalov a kĺbov.

.
.

zdroj: zelenazeme.cz, konoptikum.cz


Autor: Lucie Garabášová

Používáme ověření věku Adulto